Vaky Geotube® nacházejí uplatnění v mnoha oborech a to i tam, kde byly až doposud využívány jiné technologie.
Odvodňování kalů při obnově a údržbě vodních ploch a toků
Vodní plochy představují místo, kde se velice často přirozeně hromadí sediment. Vodní nádrže tak ztrácejí svou zadržovací kapacitu a rybníky nelze dále využívat k rekreačním či jiným účelům.
Díky odvodňovacím vakům je čištění vodních ploch výrazně snazší. Sediment může být čerpán plovoucím sacím bagrem přímo do vaků. Vaky lze uložit v několika vrstvách na sebe, řešení tedy nemusí být náročné na prostor.
Odtékající čistá voda se vrací zpět do koloběhu. Samotné vaky s odvodněným materiálem mohou být využity např. ke zpevnění hrází, pokud to povaha materiálu dovoluje.
Úpravna vod Želivka
Těžba a zpracování nerostných surovin
Při těžbě uhlí i jiných nerostných surovin je technologie odvodňovacích vaků finančně výhodnou alternativou k mechanickým procesům. Snižuje náklady na zpracování pevných látek a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.
Pokud použijete odvodňovací vaky, není nutné vlastnit strojní odvodňovací systémy. Odpadní voda z těžebních procesů může být čerpána přímo přes vaky, které zachytí pevné části dříve, než dojde k vypuštění vody z technologického procesu.
Vaky lze též využít ke stavbě hrází a vyplnění prostoru po těžbě. Speciální materiál totiž brání vakům v opětovném nasátí vlhkosti.
Průmysl
Odvodňovací vaky nacházejí uplatnění například při kontinuálním čistění odtékajících odpadů z průmyslových technologií, není potřeba vybudovat velké laguny pro průmyslové odpadní kaly. Odvodněním kalů dochází k redukci jejich objemu.
Vaky lze spolu s plovoucími sacími bagry použít při odstranění starých ekologickcýh záteží - rekultivaci průmyslových lagun.
Čistírny odpadních vod
V čistírnách odpadních vod dochází k produkci jemných kalových sedimentů. Odvodňovací vaky Geotube® mají schopnost zadržet i tento jemný materiál. Lze tak provést odvodnění a zadržení nečistot v jednom kroku.
Vaky mohou být použity nárazově, díky speciální přípojce je lze zapojit do čistících procesů vždy v případě potřeby.
Díky růžným velikostem pokryjí vaky jak kapacitu malé společnosti, tak i nároky komunálních čistíren odpadních vod.
Technologie odvodňovacích vaků představuje efektivní způsob nakládání s odpady z chovů skotu, prasat nebo drůbeže.
Lze dosáhnout velmi účinného snížení odpadních látek. Vaky zachytí 50 % dusíku a více než 90 % fosforu a těžkých kovů. Též dochází k omezení zápachu.
Z odvodňovacího procesu dostáváme kvalitní vodu, kterou lze využít k zavlažování.
Úprava a rekultivace krajiny
Textilie Geotube® lze s výhodou využít v různých procesech rekultivace krajiny.
Úspěšně je používána například pro
Břehy
Hráze
Ostrůvky
Mola
Písečné náspy
Využití odvodňovacích vaků Geotube® pro zpevnění břehu při čištění sedimentu z říčního dna.
Oproti jiným postupům lze za pomoci vaků Geotube® dosáhnout stejných výsledků s výraznou časovou i finanční úsporou.
Vaky jsou vždy použity jako pevný základ. Díky poměrně snadné manipulaci a možnosti vrstvení lze připravit relativně rychle jakoukoli strukturu.
Po zavezení zeminou je geotextilie zcela zakryta a porvch může zarůstat vegetací.
Díky použitým materiálům je toto řešení velice šetrné k životnímu prostředí. Samotná textilie nepředstavuje pro prostředí vůbec žádnou zátěž a jako náplň se používá většinou půda, která pochází z blízkého okolí.
Pro zabránění úniku znečištěné vody pryč ze staveniště nebo ochranu čerpadel před zanesením kalem a pevnými látkamy ze zbytku nádrže lze využít norné stěny Geotube® s kalovou clonou.
Odvodňováním odstraníme ze sedimentu co nejvyšší množství vody. Díky tomu zbylý materiál výrazně snižuje svůj objem a následná manipulace je pak snazší.
Díky správně navrženému kalovému hospodářství lze uspořit náklady spojené se zpracováním kalů, odvodňovacími systémy i s následným nakládáním se zbylým materiálem.